Pelikan Dosyası İstanbul

AkePe Genel Başkan Yardımcılarından Ali ihsan Yavuz’un YeSeKa çıkışı düzenlediği basın toplantısını izliyorum.
Ne söylediğinden çok nasıl söylediğine ve söylediklerinden çok söylemediklerinin neler olduğuna dikkat etmeye çalışıyorum.
Konuşmasındaki daldan dala atlayışlar standart savruk bir Türk tipi siyasetçi görüntüsü çizse de, temelde ana plana sadık kalmayı yinede başardığını düşünüyorum.
Ana plan İstanbul büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinin iptali gibi görünse de AKePenin bunu istemesi için 5 kişilik bir aileye günde 3 öğün birer çay simit yedirerek asgari ücretten 1120 TL tasarruf ettiren meclis idare amiri kadar akılla zekayla bağlarını koparmış olması lazım.
Günde beş vakit anket yaptıran AkePe, İstanbul’da böyle bir riske girmesinin Türkiye’yi kaybetmesiyle sonuçlanabileceğini de öngörebiliyordur muhtemelen.
Ne yapmak istiyorlar öyleyse?
Bana göre temel amaç Büyükçekmece veya Maltepe’deki seçimleri iptal ettirmek. Ama bunu olağanüstü bir tepki doğurmaması için YeSeKa’nın elinin güçlendirilmesi gerekiyor.
Gayet kolay bu! Bir toplum mühendisliği çalışmasına dahi ihtiyaç yok. Çünkü ister kabul edin ister etmeyin toplumu etkilemek bazen bir mühendislik çalışmasını bile gerekli kılmıyor. Hatları kaba saba belirlenmiş bir plan yetiyor, yetebiliyor. Heleki hedef gurup zaten teşneyse -ki öyle- iş oldukça kolaylaşıyor.
İstanbul seçimlerini iptal ettirmeye yönelik başvuru, böyle bir plan çerçevesinde YeSeKa red etsin diye yapılıyor. Red edilecek zaten. Ali İhsan Yavuz’un toplantı boyunca İstanbul seçimlerinin (sadece büyükşehir başkanlık) iptaline vurgu yapması boşuna değil.
AKePenin asıl isteği gibi görünen seçimin iptalini red eden YeSeKa, milletin AKePeli olan kısmının gözünde bir anda ziyadesiyle saygın kuruluşa dönüşür mü? Dönüşür.
İktidarın bu kadar büyük bu kadar devasa bir talebini ret eden kurum sonra da Maltepe veya Büyükçekmece’deki seçimlerden birini iptal ederse kim ne diyebilir ki?
YeSeKa Hukukun gereğini yapmıştır! Bir çekinceleri ya da korkuları olsa, iktidarın İstanbul seçimlerinin iptaline yönelik talebini ret edemezlerdi diyecek çokkes!
YeSeKa ve Akepe arasında oynanan kazan kazan oyunu.
Yani Hem İstanbul seçimlerini iptal etmeyerek AKePeyi olası bir hezimetten koruyacak, hem bu danışıklı karar üzerinden prestij devşirecek, hem de Büyükçekmece iptal edildiğinde bir taşla birden çok kuş vurmuş olacaklar
Sayalım;
İstanbul’u iptal etmeyen YeSeKa bir usulsüzlük olmasa B.Çekmece’yi de iptal etmezdi diye yer gök bas bas bağıracak AKePenin sosyal medya ordusu ve medyası.
Vatandaşın aklına kuşku düşürülecek
Dünyanın büyük bölümü de bir ilçe seçiminin iptal edildiği yanılgısına düşecek.
AkePe İstanbul’da kazandığı meclis ve ilçe çoğunluğunu muhafaza edecek böylece
Asıl bomba bunlar değil, hepsinin üstüne bir kez daha “mağdur” olacak AKePe.
Seçimin tamamını kazanmak için 10 milyon seçmenle uğraşmak yerine B.Çekmecedeki 170.000 kişiyle muhattap olacak.
Cumhuriyet tarihinin belkide dünyanın en pragmatist partilerinden biri olan AKePe’nin Büyükçekmece veya Maltepe’de seçimleri kazanmak için başvurmayacağı bir yol, ihlal etmeyeceği bir kural yok! Anayasa bile bağlayıcı değilken, hangi ahlak, hangi etik ya da hangi kanun AKePenin çizgi dışına çıkmasını engelleyebilir?
Kısacası herşey AKePenin istediği şekilde ve istediği sıra ile gerçekleştirilecek gibi görünüyor.
Kimsede çıkıp yahu hile yaptılarsa hazır elleri değmişken ilçeleri filan niye kazanmadı bunlar diye sormayacak
AKePeyi ekonominin çökme korkusu durdurmazsa durduracak hiç birşey yok. Dolar’ın Euro’nun enflasyonun iyice zıvanadan çıkması ihtimali belirirse ne olur bilmem. Ama planlar bozulabilir
Durum budur
Komplo teorisi mi?
Belki ama her teori aynı zamanda bir okumadır
Zaten en fazla 48 saat.
Ülkeyi düşünüyorlar ya borsa çakılmasın döviz fırlamasın diye de Cuma mesai bitimine yakın açıklarlar
Günün pelikan dosyası bu
YeSeKayı bekliyoruz

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.