İnce uzun (yeni) bir yol

Tanrı’nın lider olsun diye yaratmadığı adamlardan zoraki lider çıkarmaya çalışanlar kimlerdir, kime hizmet ederler bilmem. Ama Bahçeli ve Kılıçdaroğlu’nun kumaşlarında mikroskobik boyutta dahi liderlik vasfının olmadığından zerre kadar şüphem yok. Haklarını yemeyelim talimat vermekten çok talimat almaya yatkın halleriyle “iyi memur” olurlardı, lider değil.
Kılıçdaroğlu’nun 8 yıllık CHP Genel Başkanlığında “Adalet yürüyüşü ve İyi Partiye 15 Mv göndermesi” dışında kayda değer bir tek icraat yok. Kaç seçim kaybetti mevzusuna girmeyeceğim, konu başka
Bahçeli’ye gelince;
21 yıldan beri GÜL’ün CB’lığı konusunda millete dayatılan 367 saçmalığını bertaraf etmek dışında yaptığı hiç birşeyin makul bir açıklaması yok. Tutarsızlığı tez konusu olabilecek boyutlarda. 2002’den beri Erdoğan’ın siyasi kariyerindeki her sıçramada üzerine bastığı gönüllü trambolin hep Bahçeli oldu. Kaç seçim kaybetti mevzusuna girmeyeceğim, konu başka
Gelelim lider olduğu herkes tarafından kabul edilen Erdoğan’a. Evet bence de tepeden tırnağa lider.
Ama soru şu;
Bugünkü koşullarda Kılıçdaroğlu’nun yerine CHP’nin başında Erdoğan olsaydı seçimin sonucu ne kadar değişirdi? Yani karşıda iktidarın bütün nimetlerini ve devletin bütün imkanlarını sınırsız bir biçimde kullanan, medyanın %95’ine hakim bir AKParti varken Erdoğan’ın CHP’si onun liderliğinde iktidar olur muydu?
Elbette hayır. Olamazdı.
Sadece dün ve bugün değil kısa ve orta vade de başına kim geçerse geçsin CHP’nin iktidar olması ihtimal dahilinde bile değil. Belki 2-3 puan yukarı taşıyabilir ama bu kadar, ötesi yok!
Aynı şey MHP için de geçerli. Başında kim olursa olsun aldığı ve alacağı oy tamamen konjonktürel. Erdoğan olsa 2-3 puan ancak ve belki fark edebilirdi.
Gelelim asıl mevzuya;
Muharrem İnce. CB seçimleri boyunca sergilediği “One man Show”un karşılığını almak istiyormuş. Kılıçdaroğlu’na onursal başkan olarak kalmasını ve partiyi kendisine teslim etmesi gerektiğini usulüne uygun olarak söylemiş. Yani CB’lığı seçimindeki %30’un karşılığı olarak CHP’nin başına geçmek istiyormuş.
Olabilir elbette.
Ama ne işe yarar sorusunun cevabı flu bile değil. Gayet açık ve net: Hiçbir işe yaramaz.
Bu herkesin bildiği ve oldukça basit bir gerçek. Türkiye’de solun oy ortalaması 2 puanlık hata payıyla %25 civarında. Başında kim olursa olsun gerçek budur.
Bu yüzden Genel Başkan değişiminin hiçbir işe yaramayacağını ve CHP’nin başına geçse bile iktidar olmayacağını hepimizden daha iyi bilen kişi Muharrem İnce’nin direkt kendisidir. CHP’nin iktidar ile kurabileceği tek ilişki koalisyon ilişkisidir.
CHP genetiği iktidar olmak üzere kodlanmamış bir partidir. Solu işgal etmesine rağmen sol olmak bir yana sosyal demokrat bile değildir. İşin doğrusu böyle olmak zorunda da değildir. Ama böyle olduğunu iddia ettiği için Türk siyasi hayatını baltalamaktadır.
Çok partili döneme geçildi günden beri sağ partiler tarafından sürekli dövülerek şamar oğlanına çevrilmiş ve kaybetme alışkanlığı kazanmıştır. Bundan daha kötüsü seçim kaybetmeye tepki veremez bir duruma gelmiştir. Böylece CHP’deki yarış iktidar olma yarışından çıkmış ve CHP’yi elde tutma yarışına dönüşmüştür. Bugün iktidar kanadının da açık desteğini arkasında bulan İnce’nin seçim döneminde diğerlerine ekran yasağı ve basın karartması uygulanırken kendisine spot ışıklarının çevrilmiş olmasının nedenini anlamamış olması mümkün değildir. İktidar da, CHP’nin başında İnce’yi görmeyi arzu etmektedir. En tehlikesiz İnce CHP’nin başındaki İnce’dir.
Kişisel görüşüm bu haliyle CHP’nin Türk siyasetinin yükü olduğu yönündedir.  Kurucusu olan Atatürk’ü omuzlarında taşıyamadığı gibi Atatürk’ün omuzlarından aşağı inmeyi de becerememiştir. Bugün başındaki kim olursa olsun alacağı oy aşağı yukarı bellidir. Yani İnce kendisi için “varsın müzmin muhalif olsun, varsın küçük olsun, ama benim olsun” modunda değilse bu isteğini gözden geçirmelidir.
Çünkü bu ülkede paylaşılması gereken pasta soldaki %25 değil sağdaki %75’dir. İnce’nin yapması gereken şey, var olduğunu hepimize gösterdiği potansiyelini, gelişimi durmuş bir partiye harcamak yerine, yeni bir parti kurma konusunu düşünmektir. Bu ülke insanının arayışının tükendiğini sanmak büyük yanılgı olur. İYİ Parti daha yaşını doldurmadan uygulanan karartmaya rağmen 43 Mv ile meclise girebiliyorsa İnce’nin partisi seçmene yeni bir nefes, yeni bir yaşam ve manevra alanı sunacaktır .
Naçizane İnce’ye tavsiyem;
Tanrı’nın lider olsunlar diye yaratmadığı adamların bile yönettiği partilere bakmaktan vazgeçerek yeni bir parti kurun da sizi “lider olasınız” diye yaratan Tanrı’yı tekzip etme hatasına düşmeyin

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.