İyileştirilmiş Parlementer Demokrasi

“Hastalıklarından ve zayıflıklarından arındırılmış parlementer demokrasiye” dönüş yapılması gerektiğine inandığımı birkaç kez yazdım. Akşener ve Kılıçdaroğlu meramımı daha iyi anlatan ve hedefi daha iyi tanımlayan bir kavramda anlaşmışlar. “İyileştirilmiş parlementer demokrasi”
Tanımlamanın içinde İYİ geçtiği için projenin isim anasının Akşener olduğunu tahmin etmek zor değil. Öte yandan Muharrem İnce’nin tanımlamayı star televizyonundaki programda öğrenmesi ilginçti. Ama ilk kez duymasına rağmen “kulağa hoş geliyor” diye karşılaması da oldukça yerindeydi. Kulağa hoş gelmesi dışındaTürk tipi başkanlık sistemimiz iyileşmeyecek kadar hastalıklı bir sistem olduğu için parlementer sistemi iyileştirmek dışında bir seçeneğimiz olduğunu da sanmıyorum.
Aslında parlamenter sistemin hastalıkları devlet sırrı değil. Herkes ne olduğunu gayet iyi bildiği halde bu hastalıklardan faydalanan siyasetçiler, tek adam rejimi kapıya tekme tokat girişinceye kadar parmaklarını bile kıpırdatmadılar. “Köprüden önce son çıkış” tabelalarının bende uyandırdığı his neyse millet ittifakı için bu seçim de aynı anlamı taşımakta. Atı alanın Üsküdar’ı geçmesine engel olmak istiyorlarsa bu seçimleri kazanmaktan başka çareleri yok.
Sistemin zaaflarına gelince benim öncelik sıralamam şu;
Değişmesi gereken ilk düzenleme Siyasi Partiler Kanunu. Bunun için Anayasada bir çok hükmün değişmesi gerekse de, bana göre anayasa değişikliklerinden bile daha öncelikli.
Yönetimsel anlamda ülkedeki bütün kötülüklerin, bütün yanlışlıkların, yanlış giden herşeyin anası siyasi partiler kanunudur. Metiner’lerin, Tayyar’ların, Külünk’lerin yıllarca bu ülkede milletvekili olabilmesinin sebebidir bu kanun. 80 küsur yaşında, canının derdine düşmüş BAYKAL’ın ya da babasından izin almadan hava karardıktan sonra evinden dışarı çıkamayacak kadar küçük olan 18 yaşındaki çocukların ülkenin ortak aklıyla dalga geçer gibi milletvekili adayı olarak önümüze konabilmesinin sebebidir bu kanun. Mahallesinde yada köyünde muhtar olarak seçilemeyecek tiplerin meclisi yıllarca işgal edebilmesinin, o turuncu ceylan derisi koltuklarda daha fazla oturabilmek için liderlerine -haşa- tapınmak gerektiğini düşünmelerinin sebebidir bu kanun.
Milletvekillerinin özgül ağırlıklarını helyumla şişirilmiş küçük bir balonun ipine bağlayıp boşluğa salabilmelerinin, olağan siyasi koşullarda, kendi başlarına asla ve kat’a hiç bir şey olmayacak insanımsılardan vekil, bakan filan ihdas edebilmelerinin nedenidir bu kanun.
Ülkenin kanayan yarası bu kanundur. Kanama durdurulmadan yapılacak hiçbir şeyin faydası yoktur ve olmayacaktır. Bu kanun değişmeden ne seçim kanunu, ne AYM’nin kuruluşuna ilişkin hükümler ne de HSK’nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin değişiklikler anlam ifade etmeyecektir.
Yapılır mı bilmiyorum ama siyasi partiler kanunu açısından şunların yapılması gerektiğini düşünüyorum
Temel öncelik siyasi parti liderlerinin sahip olduğu yetkilerin budanmasına verilmelidir. Tek adamlığa giden yolun taşları bu kanunun hükümleriyle döşenmektedir. Bunun için partileri ve partilileri lidere muhtaç eden hükümlerin kaldırılması elzemdir. Öte yandan bu konudaki yasa maddeleri siyasi partilerin tüzük yoluyla arkadan dolanma ihtimallerini engelleyecek şekilde düzenlenmelidir
Aday belirleme konusunda kurallar yeniden yazılmalı ve önceden deklere edilen bu kurallardan asla taviz verilmemelidir. Genel Merkez yada liderin belirleyebileceği aday sayısı Meclis’te gurup kurmaya yeter sayıyı hiçbir koşulda aşmamalıdır. Bugün için bu rakam 20 milletvekilidir. Diğer adaylar kamuya açık biçimde yapılacak önseçimlerle belirlenmeli kadın ve engelli kotasının gereklerine öncelik verilmeli ve bütün partileri bağlayacak şekilde yüzde 25 kadın kotası %5 engelli kotası uygulanmalıdır
Partilerde hangi ad ve ünvanla olursa olsun seçimle gelinen hiçbir görevin 3 dönemden fazla olamayacağının kat’i bir biçimde düzenlenmesi gereklidir. En tepe noktada Genel Başkanların da bu sınırlamaya tabi olması gerekir. Hatta 2 dönem üst üste oy oranı gerileyen parti liderinin yasa gereği istifa etmiş sayılması ve bir dönem ara vermeden 3. Dönem için geri gelememesi düşünülebilir. Öte yandan 3 görev dönemini doldurduğu için bırakmak zorunda kalan liderin partinin karar alma ve uygulama mekanizmalarının hiç birinde görev alamaması şeklindeki düzenleme de düşünülmelidir. Hemen bir projeksiyon yapmak gerekirse yasalarımız böyle düzenlenmiş olsaydı Kılıçdaroğlu ve Bahçeli çoktan, Erdoğan ise 2015’de siyasetin emeklisi olmuşlardı. Şimdi her üç partinin başında yeni ve farklı isimler vardı. Bana göre hiçbir şeyin bugünkü durumdan daha kötü olması imkansız.
Devamla; siyasi partiler kanunu bu ülkede kanser hücresi gibi metastaz yapmış her yere sirayet etmiştir. Millet ittifakının kazanması halinde bu ülkeye yapabilecekleri en büyük iyilik bu kanunu değiştirmeleridir. Düzenlenmesi gereken diğer kanunlar, öncelik sıralamasına göre Seçim kanunu, AYM kanunu, HSK Kanunu, YÖK ve MGK kanunu, Ceza Usül, terörle mücadele kanunu, telefon dinlemelerine ilişkin kurallar ve daha bir çok kanun sıralanabilir. Bunları başka bir yazının konusu olarak şimdilik bırakıyorum.
Naçizane;
Siyasi partiler kanunu değişmeden yapılacak hiçbir düzenleme umulan sonuçları doğurmayacaktır. Bu yüzden herşeyi bir yana bırakıp bu kanunu değiştirmemiz gerekir.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.