Zulüm bizdense ben bizden değilim

Önce bir tespit;
Kudüs için “İslamın başkenti” merkezli tavır doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü Kudüs her üç din için de kutsal bir şehirdir. İslam için “Miraç mucizesinin gerçekleştiği yer Kudüstür. Mescid-i Aksa, Haremi Şerif Kudüstedir. Ancak Hristiyanlara göre de Hz.İsa’nın çarmıha gerilerek kabre konduğu “kutsal kabir” ve kutsal kabir kilisesi Kudüstedir. Yahudiler için Mescid-i Aksanın hemen altında Hz.Süleyman tarafından yapıldığına inanılan tapınaktan kalan kutsal ağlama duvarı da Kudüs’tedir. Bu yüzden Kudüs’ü tek inancın başkenti ilan etmek yerine bütün inançlara aidiyetini öne çıkararak dünya ile birlikte hareket etme lüksünü kaçırmamak gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Kudüs’ü tek bir inancın tapusuna kaydetmek hem Kudüs’e hem de diğer inançlara haksızlıktır.
İkinci tespit;
İsrail’e toptan hücum etmeden önce bilinmesi gerekenlerden biri kahraman bir yahudi kadının, Rachel Corrie’nin hikayesidir. Filistinlilerin evlerini yıkan buldozerlerin önünde durduğu “zulmeden bizdense ben bizden değilim” dediği için o buldozerlerin altında can veren bu kahraman kadın, bize hem insanlık var olduğu sürece yaşayacak bu tarihi sözleri bıraktı hem de Yahudilerle yahudi devletinin aynı şey olmadığını -ölümü pahasına olsa da- anlamamızı sağladı.
Son gelişmeler biz İsrail’de başka Rachel’lerin de yaşadığını gösterdi. Nitekim hayata ve insana aynı çizgide bakan binlerce yahudi sokağa dökülerek 60 Filistinlinin öldürülmesini lanetledi. İsrailliler “Gazza’ye özgürlük” sloganları eşliğinde İsrail hükümetini protesto ettiler.
Öte yandan İsrail’in en önemli gazetelerinden biri olan Haaretz Gazetesi’de sadece bu olaylarda değil Gazze ve Filistine yönelik benzer saldırılarda da mazlumun yanında yer alarak İsrail Hükümetini oldukça sert biçimde eleştirdi. Üstelik İsrail’de ne sokak protestoları ilkti ne de gazete manşetleri.
Bize garip gelse de ki gelecektir; kimse vatan haini ilan edilmedi. Kimse gazeteyi arayıp ayar vermedi. Kimse tutuklanmadı, kimse gözaltına alınmadı, kimse biber gazı banyosu bile yapmadı.
Tabi ki bütün bunlar İsrail’in Filistin halkına karşı işlediği suçları ortadan kaldırmaz ve hafifletmez. Ama İsrail’in bu haliyle bile kendi vatandaşına karşı bizim artık hayal etmeye dahi cesaret edemeyeceğimiz kadar saygılı ve demokratik olduğunu anlamamızı sağlayabilir.
Boğaziçi’ndeki Afrin ve lokum konulu savaş karşıtlığı eylem yüzünden “bizim Üniversitelerimizde okuyamazlar” hezeyanları altında gencecik kız ve erkek öğrencilerin terörist ve vatan haini ilan edilerek tutuklanmalarının dumanı üstünde hala.
Tahminim şu ki; İsrail’deki protesto gösterilerinin benzerlerinin ülkemizdeki karşılığı örgüt üyeliği, örgüt propagandası ve vatana ihanet suçlamalarıyla yargılanmak olurdu. Daha kötüsü bu protesto gösterilerini yapanlara döner bıçaklı, palalı ve sopalı esnafımız da saldırmaktan imtina etmezdi. Üstelik “ Ben teröristlere vatan hainlerine saldırdım” der, emiri almaya alışkın yargımız da İlgili KHK gereğince takipsizlik kararı verir, hatta mevzu kolu çizilenleri dahi gazi ilan etmeye kadar varabilirdi. Yani adamların sadece devleti ve hükümeti değil, aynı zamanda milleti de bizden daha demokratik ve özgürlükçü.
Uluslararası hukukun kurallarına hiçe sayan İnsanların haklarına zerre kadar saygı göstermeyen bu İsrail’den bile kendi vatandaşını insan yerine koymayı, hakkını ve hukukunu teslim etmeyi, ekonomik açıdan zenginleşmeyi, bilimi ve bilgiyi öncellemeyi öğrenebiliriz. Ama sorun şu ki; İsrail’e bu kötü karnesine rağmen diğer insanların ya da diğer devletlerin hak ve hukukuna saygı göstermeyi bile öğretecek durumda değiliz
İnsanların yazdıkları Twitler nedeniyle tutuklanmalarına ilişkin haberlerin sıradanlaştığı, dünya adalet endeksinde 113 ülke arasında 101. sıraya gerilemiş bir ülkenin hiç kimseye öğretebileceği bir hak, hukuk, adalet, demokrasi, özgürlük, kültür ve birikimi yoktur, olamaz da. Milli sınırları içerisinde kendi vatandaşına Filistinli muamelesi yapan bir ülkenin, başkalarına reva görülen benzer muameleleri kınamaya bile hakkı yoktur.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti bugün Cumhurbaşkanı himayesinde İsrail’e karşı miting düzenliyor. Bolca kalabalık, bolca laf, bolca hamasi nutuklara tanık olacağız. Bu konuda şöyle yazmış SP’ne yakın bir Twitter kullanıcısı olan @ aliaktas7 “iktidar miting yapmaz icraat yapar. Ve icraat yapamayan iktidar miting ile acziyet örter”. Katılıyor ve ekliyorum. Kimse unutmamalıdır ki, gereğini yapmak yerine, yaygara koparmak acizlerin güçsüzlerin işidir. İsrailli yahudilerin İsrail’de yapabildiği protesto mitinglerini burada yapıp buna büyük bir anlam katmak, kayda değer bir şey yapıyormuşuz  görüntüsü vermek bana biraz fazla acizlik gibi geliyor.
Nedir gereği?

Bu kadar kıymetliyse -ki öyledir-  önce Filistinlilere uygulanan vizeyi kaldıralım ve İsraillilere vize uygulamaya başlayalım. Öyle büyükelçilerini bir ay sonra geri almak üzere kovarmış gibi yapmayalım. Kapatıp, kilit vuralım büyükelçiliklerinin kapısına. İçerde yaşayan kediye kadar büükelçilikteki bütün canlıları ülkelerine geri gönderelim. Bizimkileri  de geri getirelim elbette. İsrail’le yapılmış, yapılacak bütün anlaşmaları derhal iptal edelim. Yeryüzünde böyle bir devlet yokmuş gibi davranalım. Olmayan bir devlet  ihtiyacımız olan hiçbirşey üretemyeceği için ticari ilişki kurmamız da gerekmez. Başkasından alalım ve adamların almaktan vazgeçtiği hıyarları tuzunu kapıp gelene hibe edelim. Yapamıyor muyuz? Allahaşkına Rachel’in yapabildiklerini değil bunları bile yapamıyorsak, bu kadar gürültü çıkarmaktan, bu kadar yaygara koparmaktan imtina edelim de susalım bari. Belki Türkiye ne der diye düşünürler bari.

Naçizane;

Devlet miting düzenlemez. Çünkü bu yaptığınızı (protesto) mitingi) İsrailliler İsrail’de zaten ve bile yapıyorlar. Siz yapabiliyorsanız başka bir şey yapın. Yada susun ve lütfen uzunca bir süre susun.

 

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.