Oy Kullanma Yeri Nasıl Değiştirilmez

Bu seçim sadece muhalefet için değil, iktidar için de “baskın seçim” olmuş anlaşılan. Önceki seçimlere bakınca nerdeyse hiçbir hazırlıklarının olmadığı anlaşılıyor. Seçim şarkıları yok, seçim coşkuları yok. Psikolojik üstünlüğü muhalefete kaptırmış durumdalar ve “onbeşliler hareketinde” kelimenin tam anlamıyla paniklediler ve bunu gizlemeyi bile beceremediler. Önceki dönemlerin şaşalı seçim açılışlarının yerini bu yıl “Ahdim olsun ki” temalı ve hukuta “tevil yollu ikrar” olarak tanımlanan itiraflar aldı. Yapmaya ahdettik denilenler 16 yılda yapılamayan ve hepimizin hayatını zorlaştıran problemlerin listesi gibiydi. Kontrol altındaki bunca televizyon, bunca gazeteye rağmen anket sonucu bile yayınlanamıyor. Afrin haberleri bile yok basında. Ceset saymaktan da vazgeçilmiş durumda.
AKParti tarihinde ilk kez seçim kaybetme ihtimali bu denli güçlü biçimde hissediliyor. Öte yandan “Milletim tamam derse” cümlesinin sosyal medyadaki yansımaları da aynı istikameti işaret ediyor gibi görünüyor. Erdoğan bile televizyonda daha az görünmeye başladı -ki bence bu doğru bir hamle-
Gidişatı değiştirmek için bu güne kadar pek bir şey yapıldığı söylenemez. Bu anlamda en önde görünen icraat, 24 Haziran’da yazlıkçılar oy kullanamasın diye çıkarılan engellerden ibaret. Hal böyle olunca iktidar için durum vahim galiba diye düşündüren nedenlerden biri de bu.
İktidar bu konuda işe e-devlet’ten ikametgah değiştirme hizmetinin kapatmakla başlamış. E-imza ya da mobil imza ile her zaman bir kaç dakika içinde yapılabilen adres değişikliği işlemi erişime kapatılarak nüfus müdürlüklerine gidilmesi zorunlu hale getirilmiş.
Nüfus müdürlüğüne gitmekle iş bitse sorun değil. Düzenlemeye göre adresinizi değiştirmeniz için yazlığınızın tapusunun olması yetmiyor. Kooperatif üyeliğiniz de yetmiyor. İnternet faturası da işe yaramıyor. İstenen belgeler elektrik, su ve telefon faturası.
Tapunun işe yaramadığı yerde bu belgeler neden işe yarıyor sorusunun cevabı bu belgelerin teminindeki güçlükle ilgili. Yazlıklar yaz aylarında ve azami iki ay kullanım ömrü olan bir gayrimenkul türü olduğu için, şimdiden geriye gidersek bu faturaların en yenisinin yaklaşık bir yıl önceye ait olduğunu tahmin etmek zor değil.
Eğer çöpçü ruhlu biri değilseniz bu faturalardan herhangi birinin elinizin altında bulunması oldukça zor. Aramak, yeniden istemek, açıkçası zaman ayırarak bulmak durumundasınız. Tabi yazlığınız kooperatifse ve herşey hala kooperatif adındaysa bu belgeleri bulmak hukuken de imkansız.
Cep telefonu çağında şehirde bile ihtiyaç olmaktan çıkan sabit telefon yazlıkta ne arar? Su ve elektrik zaten kullanılmadığı için aylardır fatura çıkmıyor. İlgili kurumlara başvurduğunuzda ancak son yıla ait fatura düzenleyebiliyoruz cevabı hazır duruyor. Hasılı yazlıkta ya da başka bir yerde oy kullanmak istiyorsanız işiniz zor.
Zor ama imkansız değil. O oyu kullanacağım diye inat etmişseniz ve faturaları da bulamıyorsanız geriye tek yol kalıyor. Kendinize ait evinizde eşinizle kira sözleşmesi yapıyorsunuz. Bu kadar kolay değil tabi buna da önlem alınmış ve noter onayı şart koşulmuş. Yani ben o oyu kullanacağım bana engel olamazlar diyorsanız bunun bedeli, kontrata yazdığınız kira parasına bağlı olarak 150-200 TL arasında noter masrafı . Bunu da hal ettikten sonra eşinize kiraladığınız veya onun size kiraladığı tapulu yazlığınızda oy kullanabilirsiniz
Yazdıklarım kurgu filan değil aynıyla bire bir yaşanmış bir olayı naklettim. Oy kullanabilmek için oldukça yakın tanıdığım bir ailenin başından geçenler tam olarak bunlardı. Tapu sahibi koca evi eşine kiraya verdi. Kira kontratı noterden onaylandı. Onaylı kira kontratıyla adreslerini taşıdılar şimdi oy kullanabilecekler. Bunca engeli aştıktan sonra bunlar kime oy verirler ya da kime oy vermezler sorusunun cevabını bilmeyenlerin oy kullanma hakkını iptal etseler -ki bence de doğru olur- kimsenin diyecek sözü olmaz.
Böyle gider mi?
Gitmez elbette. Tam bir seçim canavarı olan AKPartinin böyle eylemsiz bir biçimde seçim kaybetmeyi bekleyeceğini düşünmek mantıklı değil. Muhtemelen trendi değiştirecek bir takım hazırlıkları olacaktır. Saçma sapan iddialar dolaşıyor internetin çöplüklerinde. Adil Öksüz yada Gülen’in bir şekilde getirtilerek Akşener veya İnce aleyhine beyanda bulunmaya zorlanacakları gibi saçma sapan bir iddia bile taraftar bulabiliyor.
Mantıklı görünmüyor ancak “ittifak yasasının” yada “referandumun” Anayasa Mahkemesi tarafından İPTAL edileceğine ilişkin iddialar biraz daha elle tutulur ve bu eylemsizlik durumunu açıklar gibi görünüyor. AKParti bu şartlar da seyreden konumunda olmanın keyfini de sürüyor olabilir. Kaydını tutuyor hikayesi de işin cabası.
Naçizane ;
Devletin bu ceberut yüzü pek sevimli değil. Babacan bile değil daha anaç, daha kardeş, daha dost, daha ortak bir devlete ihtiyacımız var. Artık durmak yok çıkıldı bir yola. Hayrola, hayırlar ola.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.