Son Şövalye

Normal koşullarda Hürriyet gazetesinde en iyi ihtimalle -ve belki- muhabirlik yapabilecek donanıma sahip torpilli gazetecilerinden biri olan A.Kadir SELVİ, bugünkü yazısında CHP’den 15 milletvekilinin İYİ Partiye geçmesini değerlendirmiş! Ancak yerel bir gazetede kendisine yer bulabilecek kadar birikime ve lise seviyesinde kompozisyon yazabilecek kadar dil bilgisine sahip SELVİ yazısını, “Uğruna darbeler yapılıp, muhtıralar verilen Cumhurbaşkanlığı seçiminin muhalefete bırakılmayacak kadar önemli bir iş olduğu görüldü. Ama asıl önemli olan: Millet bu işe ne diyecek?” diyerek bitirmiş.
Garip olan şu ki, SELVİ yazısının bundan önceki bölümlerinde, Cumhurbaşkanlığı seçiminin “neden” muhalefete bırakılmayacak kadar önemli bir iş olduğuna ilişkin tek satır bile yazmamış. Tam tersine “Pazartesi günü İYİ Parti’nin seçimlere giremeyeceğini ilan etmesi beklenen YSK, pazar günü İYİ Parti’nin seçimlere girmesi kararını aldı” diyerek iktidarın aptal dostları gurubuna aidiyetini pekiştiren SELVİ, bu cümleleriyle CHP’nin tavrının dayandığı gerekçenin haklılığını ve bu hareketin gidişatı değiştirdiğini ikrar ettiğinin bile farkında değil. Anlaşılan o da birçokları gibi “paniğe kapılmış durumda.”
Aslında İYİParti’nin seçime girmesinin önünde herhangi bir engel mevcut değildi. Ama hukuk devleti olmaktan hergün dev adımlarla uzaklaşmakta olan ülkemizde, kararlarına karşı herhangi bir itiraz yolu, itiraz mercii olmadığını mühürsüz oy garabetiyle öğrendiğimiz YSK’nın hukuka uygun olan kararı vereceğinden hiç kimse emin değildi. CHP bu hareketiyle YSK’yı ve onun üzerinden plan yapanları boşa çıkarmış oldu. Uzun zamandan beri muhalefetin içinde zeka olan ilk hamlesine tanık olduğumuzu düşünüyorum.
Ekmek için Ekmeleddin tercihinden beri Kılıçdaroğlu’nun da, Bahçeli gibi AKParti iktidarının devamı için ne gerekiyorsa onu yaptığına ve yapmaya devam edeceğine inanan çok sayıda insan tanıyorum. Ancak önce adalet yürüyüşü sonra da bu hamlesi ile adeta rüştünü ispat ettiğini düşünenlerin sayısının hayli kabardığını da biliyorum.
Öte yandan muhalefet bloku içinde Kılıçdaroğlu’nun popülaritesinin geçmişte hiçbir zaman olmadığı kadar arttığını da gözlemliyorum. Genel Başkanlıktan liderliğe doğru atılmış bu adımların devamı olduğundan çok da emin değilim. Ama İYİParti’ye 15 milletvekili vererek ülkenin kaderini değiştirdiğinden hiç şüphem yok. Çünkü İYİ Parti’nin seçimlere katılması bile meclis aritmetiğini değiştirmeye yeter gibi görünüyor.
16 yıl öne çok doğru bir tasarrufla Recep Tayyip Erdoğan’ın milletvekili ve Başbakan olmasının önündeki engeli kaldıran CHP, siyasetin “son şövalyesi” olduğunu bir kez daha göstermiştir. Aynı şekilde bugün de olağanüstü doğru ve tarihe geçecek kadar değerli bu hareketi ile Meral Akşener’e Cumhurbaşkanı olma yolunu da açmış olabilir. Elbette milletin tercihi ne olur bilmek mümkün değilse de bu ihtimalin varlığını artık herkes biliyor ve kabul ediyor. AKParti cenahından yükselen ve temelde öfke kusan hakaret dolu açıklamalar bu ihtimalin hiçde küçümsenmemesi gerektiğinin kanıtı gibi duruyor.
Bugüne kadar Akşener ve İYİParti konusunda yoklarmış gibi davranmayı seçen iktidar cenahının bu lüksünü kaybettiğini düşünüyorum.Hedef gösterilecek, kötülenecek, kategorize edilecek, ötekileştirilecek bir rakip olmadan yani kutuplaştırmadan nasıl siyaset yapılacağını bilmeyen AKParti’nin bundan sonraki hedefi elbette İYİParti olacaktır. Bu da İYİPartiyi ve Akşener’i çok daha fazla görünür kılacaktır.
Kimse kusura bakmasın ama Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin liderlik kalibrelerini ölçü olarak alırsak ikisinden de kat be kat fazla lider olan Akşener, medyada yer bulma sorununu da bu şekilde aşarsa seçim her sonuca gebedir demek mümkün olacaktır.
Cumhurbaşkanlığı seçimi Akşener’in galibiyetiyle sonuçlanacakmış gibi olursa SELVİ bu kez “Cumhurbaşkanlığı seçiminin millete bırakılmayacak kadar önemli bir iş olduğu görüldü. Ama bakalım: Patron bu iş ne der” şeklinde bir yazı kaleme alacak mı merak ediyorum. Kişisel görüşüm bunun ihtimal dahilinde olduğunu söylüyor
Naçizane;
Milletin eşit koşullarda her zaman doğruyu bulacağına inanıyorum. Eşit koşulların sağlanması bazılarının zararına olabilir elbette. Ama ülkenin ve milletin yararına olduğundan hiç kuşkum yok.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.