Suriye Afrin’e girer mi?

Konuşmaktansa yapmayı tercih eden Ruslar, YPG ve Şam’ın anlaştıkları ve Suriye ordusuyla birlikte Afrin’e girme kararı aldıklarına ilişkin iddiaları değerlendirirken ilginç tespitlerde bulunmuşlar.
Rus parlementer Vladimir Şamanov, “Burada Türkiye’nin çıkarları olduğu yadsınamaz. Üstelik Afrin Türkiye’nin sorumluluk bölgesi ve garantör ülkelerden biri de Türkiye. Bu yüzden garantörlerin bir araya gelmeleri gerekir. Yani Rusya İran ve Türkiye bir masaya oturmalı. Türkiye’nin çıkarlarını gözardı etmeyen bir anlaşma yapılmalı” demiş.

Rus doğubilimci Sergey Demidenko ise “Suriye ordusu Afrin’e girmez çünkü bunun Türkiye ile savaş tehdidi taşıdığını bilir. Suriye’nin Esad yanlısı paramiliter guruplara güvenerek savaşa girmesi akıllıca olmaz. Çünkü Esad’ın düzenli ordusundan geriye çok az birlik kaldı” diyen Demidenko “Bu tarz açıklamalar iç kamuoyuna yönelik. Ayrıca Suriye ordusu Kürtler için müttefik olmak açısından en iyi seçenek değil” demeyi de ihmal etmemiş.

Diğer Rus siyaset bilimci Maksim Jarov ise “Bana kalırsa Kürtler artık ABD’den yardım beklemekten bıktı” dedikten sonra “böyle bir anlaşmanın en çok ABD’yi rahatsız edeceğini” iddia etmiş. En ilginç cümlesi şu; “Kürtler, Şam’la anlaşabilirler ama bu bağımsızlık taleplerini yok etmez”

Biraz kuşkucu olduğumu düşünenler haklı olabilirler elbette. Ama ben ardı ardına gelen bu açıklamaların “yürü kim tutar seni” kıvamında olduğunu ve şu anda Afrin’de her ne oluyorsa, olanın Rusya’nın çıkarlarına uygun olduğu anlamına geldiğini düşünüyorum.
Mealen, YPG ve Şam’ın anlaşmasına ilişkin olarak önce, “böyle bir şey olmaz” ardından “anlaşsalar bile bu sizden çok ABD’yi rahatsız eder, siz işinize devam edin”dediklerini adeta duyuyorum.
Aynı açıklamaların bazı bölümleri YPG’ye yol haritası gibi. “Şam’la anlaşın ve merak etmeyin. Biz ABD gibi sizi yarı yolda bırakmayız. Ayrıca bu anlaşma bağımsızlık talebinizi yok etmez. Onun da sırası gelecek”
Bu beyanlar başka türlü nasıl okunur açıkçası çok emin değilim. Okuduklarımın bana hissettirdiklerini yazdım.
Aslında “tavşan tazı” benzetmesi de duruma uygun olabilirdi. Ama Rusya ile çıkarlarımızın örtüştüğü noktaları kaçırmış olabilir miyim sorusunu net biçimde cevaplayamadığım için böyle bir tercih yaptım.
Suriye’de Rusya ile ortak ne çıkarımız olur sorusu kıymetlidir. Doğru cevaplandırılmayı hak edecek kadar da yerindedir.
ABD karşıtlığından başlarsak henüz o noktada değiliz galiba diye düşünüyorum. Ama öte yandan bize karşı kullanılacağı kesin olan her türlü ağır silahı YPG’ye verdikleri gerçeği, o nokta çoktan geçildi diyor.
Sınır güvenliğimiz diyecek gibi oluyorum. Ama ne alaka. Sınır güvenliğimiz Rusların ilgi alanına girmişse “eyvah” diyesim geliyor.
NATO’ya ve özellikle de ABD’ye tavır koyma, “vazgeçilmez değilsiniz” mesajı, evet bu mümkün ve Rusya’nın da bunu istiyor olması gayet normal.
Ama şöyle de bir çıkmaz var.
Rusya ve İran Esad’la devam edilmesinden yana. Bizdeyse Esad halen Esed olmaktan kurtulamadı. Bir yandan sebeplerinden biri olduğumuz otorite boşluğundan kaynaklanan sorunları temizlemek için adamın ülkesine girmiş durumdayız. Öte taraftan hamileri olan İran ve özellikle de Rusya ile iyi ilişkilerimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Çıkmazın en berbat yanı ise, Trump yönetiminde balansı bozulan ABD’nin Suriye’deki çıkarları ile ülkemizin çıkarlarının bir türlü denk gelmemesi.
Hasılı Ortadoğu ortadoğululuktan vazgeçmiyor, vazgeçmeyecek. Büyük devletler emperyal amaçlardan vazgeçmiyor, vazgeçmeyecekler. Biz de “Osmanlı tokadı” hikayesinde olduğu gibi hamasetten vazgeçmiyoruz.
Naçizane;
Hükümetin oyun kurucu olma niyet, istek ve çabasını takdir ediyor ve yürekten katılıyorum. Ama bunu başaramadığımızı da görüyorum. Ekip çalışması kavramını siyasi hayatımızdan çıkardığımız ve bu ülkedeki herşeyi ama herşeyi bir adamın sırtına yüklediğimiz sürece de oyun kurucu olamayacağımızı düşünüyorum. Bu yüzden ivedilikle ve hatta ona rağmen Cumhurbaşkanının yükünü hafifletmek gerektiği cümlesini hemen şuradaki suya yazıveriyorum.

Rastgele inşallah

GÜNÜN VİDEOSU

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.