CHP Kurultayını Kim Kazandı

 

“CB Erdoğan’dan sonraki en iyi konuşmacıyı dinledim bugün. CHP kurultayında Muharrem İNCE, deyim yerindeyse hem esti, hem gürledi hem de yağdı. Seçilirse ne olur bilmem ama hitabet konusunda CB’nın 16 yıllık yalnızlığı sona erer gibi görünüyor.

Peki seçilir mi?

Elbette seçilmez. Çünkü CHP o kadar uzun zamandan beri iktidar için yarışmadı ki, yarışmak isteyeni  hem sevmez hem de seçmez. Çünkü yarışmak yorucudur, zordur. Çalışmayı koşmayı, koşturmayı gerektirir. Oysa ne gerek var? AKP idare ediyor, CHP’de yan gelip yatıyor. Rahatını bozmaz CHP” demiştim Twitter’da.

Nitekim İNCE yaklaşık bir saat boyunca damardan girmesine rağmen yine KK’yı seçtiler. Önce “Kifayetsiz muhalefet” diye yazmayı düşündüm. Sonra doğru tanımın “muhalefetsiz muhalefet” olduğuna karar verdim. Çünkü KK’nın sorunu muhalefet yapamaması değil, yapmaması.

Başladığı hiçbir atağı sonlandırdığına tanık olmadım. İktidarı zora sokacak hiçbir şey yaptığına da. Çokça frene bastığı hücum atraksiyonlarından “Kendi kalesine attıkları hariç” bir tek gol bile çıkarabilmiş değil.. Galiba DB daha dürüst KK’dan. Açık açık “benim iktidarda gözüm yok, aday filan da değilim. CB’mız bizim de adayımızdır” diyor. KK zaman zaman muhalefet yapıyormuş gibi görünmesine rağmen “Ekmek için Ekmeled’din” eblehliğinden sonra ağzıyla kuş tutsa nazarımda “kuş katili” olmaktan öte bir şansı olmayacaktır.

Kurultayı KK’nın kazandığını gören CHP’li delegelerin sevinçleri görülmeye değerdi. Hepsi en azından mevcut konumlarını korumuş, iktidar olma heveslilerinin peşinde seçimler olsa da olmasa da dağ bayır gezmekten kurtulmuşlardı. Delege denilen bu konformistlere şunu sormak lazım;

CHP kurultay salonundaki delegelerin tamamı AKP’li olsaydı kim kazanırdı?. KK’mı İNCE’mi?” Elbette ve şüphesiz KK uzak ara kazanırdı. İNCE’ye bırakın oy vermeyi yağmurlu havada su bile vermezlerdi. Bu örneğin ışığında tekrar sormak lazım. Kim kazandı? Hala KK kazandı diyenler var. Duydukça buna gülüyorum.

CHP kongresinin sonucunu Bahçeli’nin AKPartiye ilticasından ayrı okumak doğru değil. Çünkü bugün KK’nın yeniden CHP genel başkanlığına seçilmesi oyun kurucuların yola AKP ile devam etmek istediğini gösteriyor. Zayıf bir ihtimal olsa da İYİP’i güçlendirmenin bir ayağı olarak da okunabilir. CHP’den kaçacak oyların gidebileceği fazla adres yok ama gidecek oy çok.
Bu arada CHP kurultayında neler oluyor diye bakmak için televizyonu açtığımda bilimum haber kanallarının AKP’nin Batman il kongresini yayınladığını görünce şaşırmış gibi yapıp Halk Tv’ye geçtim. Geçmez olaydım
Ülkedeki kalitesiz muhalefetin düzeysiz, kalitesiz, yüzeysel kanalına anca 10 dakika dayanabildim. İnsanları aptal yerine koyan reklamların müşteri bulabiliyor olmasını aklım almıyor. Kitap, bayrak flama satmak için kurulmuş bir satış ve pazarlama kanalı gibi. Muhalefet etmekle ilgisi KK’nın muhalefetinden bile cılız. Tek muhalif kanalın böyle saçmalaması garip şey.
Naçizane;
Kim kazandı kim kaybetti sorusunun cevabı her zaman göründüğü gibi olmayabilir. Bazen kazananı kazırsanız altında başkasının çıkabileceğini unutmayınız.
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir