Bir Kitap – Bir Uygulama

HATASIZ DÜŞÜNME SANATI

NTV Yayınlarından çıkan “Hatasız Düşünme Sanatı isimli kitap kişisel gelişim kitaplarına önyargıyla yaklaşanların bile keyifle okuyabileceği bir kitap olduğunu düşünüyorum. Üslup oldukça akıcı. Her biri birkaç sayfayı geçmeyen 52 düşünce hatasından bahsediyor. Bir kısmı tanıdık gelse de “vay be” diyeceğiniz bir çok örneklemeyle karşılaşacağınızdan eminim. Sular seller gibi okudum deyimi için doğru kitap.
Kitapta yer alan düşünce hatalarının bir kısmını bugüne kadar defalarca yaptığınızı ve ulaştığınız hatalı sonucun bile hatalı düşündüğünüzü anlamanıza yetmediğini fark edeceksiniz. Öte yandan bir çok konuda sezgisel olarak hata yaptığınızı hissettiğiniz halde, durumu tanımlama sıkıntısı çektiğiniz için hata yapmaya devam ettiğinizi göreceksiniz.
Örneklemek gerekirse;
En yaygın olanlardan biri “sosyal ispat hatası.” Köşeyi döndünüz, kaldırımda birikmiş bir grup insan kafalarını kaldırmış gökyüzüne bakıyorlar. Otomatik olarak gökyüzüne sizde bakıyorsunuz. Nedeni sosyal ispat.
“Aşırı güven etkisi” gerçekten bildiğiniz şeylerle, bildiğinizi sandığınız şeyler arasındaki fark sizi sürekli hata yaptırır.

“En çok satılan ürün”. Yaygın bir düşünce hatası daha. Bir ürün sırf çok sattığı için İyi ürün olarak kabul edilebilir mi? Ucuz olduğu için, çok reklam yapıldığı için, ilk olduğu için gibi bir çok sebeple çok satıyor olabilir. Çok satanlar listelerine dikkat

Tavsiyem “Zihin haritalama” tekniğiyle okunması. “O ne yahu” diyenler için cevap hemen altta. İyi okumalar

ZİHİN HARİTALAMA TEKNİĞİ VE SİMPLEMİND+ UYGULAMASI

Bir yıl kadar önce internette “beyin fırtınası” içerikli arama yaparken denk gelen harika bir uygulama. Hatırlamayı olağanüstü denecek biçimde kolaylaştıran bir program. Kullanılan teknik genel olarak her adımın bir sonraki adımı zorunlu kılması nedeniyle hedefe gidişi kaçınılmaz kılıyor. Sunum yapmak için son derece kullanışlı bir uygulama. Öte yandan önemli şeyleri belirli bir sistem dahilinde sıralamanıza yardım ettiği için hatırlamakta zorluk çekenlerin işini hayli kolaylaştırdığını söyleyebilirim.

Sürü Psikolojisi isimli yukarıdaki çalışmamda bu konuya ilişkin yapılmış  önemli deneyleri,  simplemind uygulamasıyla zihin haritalama tekniği ile sıraladım. Açıklamaları resim dosyası olarak kaydettim. Bu listeyi unutmam için  üzerinden çok uzun zaman geçmesi gerekir

Hatasız Düşünme Sanatı kitabında anlatılan 52 düşünce hatasını Zihin haritalama tekniği kullanarak okumak, hatırlama konusunda büyük fark yaratacaktır. Okuduklarınızdan çok hatırladıklarınızın sizi değerli kıldığını söylemek isterim.

Uygulamanın hem android hem de İOS versiyonu var. Bedava sürümüyle Premium sürümü arasında büyük fark olduğu söylenemez. Denemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir